Plugins - Event Tickets - Stable (latest release) - en to hu translation catalogue (691 entries)

en:  (opens in a new window)
hu: (új ablakban nyílik meg)

en:  and
hu:  és

en: %1$s available
hu: %1$s elérhető

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
hu: %1$sVásárolj egy licenszet%2$s az Event Aggregator szolgáltatáshoz további importálási funkciók eléréséhez.

en: %s Settings
hu: %s beállítások

en: %s cannot be a duplicate
hu: %s nem lehet duplikált

en: %s cannot be the same as %s.
hu: %s nem lehet ugyan az, mint %s

en: %s must be a number between 0 and 21.
hu: %s értéke csak 0 és 21 közötti szám lehet.

en: %s must be a number or percentage.
hu: %s csak szám vagy százalék lehet.

en: %s must be a phone number.
hu: %s csak telefonszám lehet.

en: %s must be a positive number or percent.
hu: %s-nek pozitív számnak vagy százaléknak kell lennie.

en: %s must be a positive number.
hu: %s csak pozitív szám lehet.

en: %s must be a valid absolute URL.
hu: %s csak érvényes URL lehet.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
hu: %s csak érvényes előtag lehet: szám, betű, kötőjel, alávonás.

en: %s must be a whole number.
hu: %s -nek egész számnak kell lennie.

en: %s must be an email address.
hu: A %s mezőnek email címnek kell lennie.

en: %s must consist of 5 numbers.
hu: %s 5 számot kell, hogy tartalmazzon.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
hu: %s csak betűket, számokat, kötőjeleket, aposztrofokat és szóközöket tartalmazhat.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
hu: %s csak betűket, szóközöket, aposztrofokat és kötőjeleket tartalmazhat.

en: %s must contain numbers and letters only
hu: %s csak számokat és betűket tartalmazhat.

en: %s must contain numbers, letters and dots only
hu: %s csak számokat, betűket és pontokat tartalmazhat

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
hu: A(z) %s csak számokat, betűket, kötőjelet és alsó vonást tartalmazhat

en: %s must have a value that's part of its options.
hu: %s csak olyan értéket vehet fel, amit a lehetőségei tartamaznak.

en: %s must not be empty
hu: A %s mező nem lehet üres

en: %s spot left | %s spots left
hu[0]: %s hely elérhető
hu[1]: %s hely elérhető

en: %s ticket left | %s tickets left
hu[0]: %s jegy elérhető
hu[1]: %s jegy elérhető

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
hu: %s. Az összes gyakori (és kevésbé gyakori) kérdés és válasz, amelyekkel találkozunk, itt található. Gyakran ez a leggyorsabb út a válasz megtalálásához.

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
hu: %s. Egy meglévő konfliktus kitesztelése a legjobb kezdet a hibaelhárításhoz. Gyakran fogjuk kérni, hogy kövesd ezeket a lépéseket, amikor új topicot nyitsz. Hasznos, ha ezt mindjárt az elején megteszed.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
hu: %s. Kevés olyan kérdés van, amit még nem láttunk, és valószínűleg egy másik felhasználó már megkérdezte a kérdést, és választ kapott a támogató személyzettől. Míg az ügyfélszolgálathoz való kérdés küldés csak a fizetős ügyfelek számára nyitott, mindenki számára nyitva áll a keresés.

en: &Aring;land Islands
hu: &Aring;land Szigetek

en: (0 or empty for free tickets)
hu: (írj be 0-át vagy hagyd üresen ingyenes eseményekhez)

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
hu: (Aktuális eladási ár - ezt az szerkesztő kezeli)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
hu: (összesen _MAX_ bejegyzésből szűrve)

en: : Selected %d rows
hu: : %d sor kiválasztva

en: : Selected 1 row
hu: : 1 sor kiválasztva

en: : activate to sort column ascending
hu: : aktiváld az oszlop növekvő sorrendben való rendezéséhez

en: : activate to sort column descending
hu: : aktiváld az oszlop csökkenő sorrendben való rendezéséhez

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
hu: A kifejezés saját, archív és szülő REST URL-jeinek listája

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
hu: A költség összes számértékének rendezett tömbje

en: A unique identifying code for each ticket type you're selling
hu: Egyedi azonosító minden értékesített jegy-típushoz

en: A valid license has been entered by your network administrator.
hu: A hálózati adminisztrátor megadott egy érvényes licensz kulcsot.

en: A valid license key is required for support and updates
hu: Egy érvényes licensz szükséges a támogatáshoz és frissítésekhez

en: API Keys
hu: API kulcsok

en: Accept user-submitted events on your site! With Community Events, you can accept public submissions or require account sign-on. Settings give you the options to save as a draft or publish automatically, enable categories and tags, and choose whether users can edit/manage their own events or simply submit. Best of all - setup is easy! Just activate, configure the options, and off you go.
hu: Vegyél fel felhasználók által beküldött eseményeket a weboldaladon! A Community Events-el felvehetsz publikus beküldéseket vagy kérhetsz előtte bejelentkezést. Beállíthatod, hogy a beküldött események vázlatként legyenek elmentve, vagy azonnal közzé legyenek téve, engedélyezheted a kategóriákat és címkéket, és kiválaszthatod, hogy a beküldők kezelhetik-e / szerkeszthetik-e a saját eseményeiket, vagy csak beküldhetik. A legjobb, hogy a beállítás egyszerű! Csak aktiváld, ellenőrizd a beállításokat és kész.

en: Activate %s
hu: %s aktiválása

en: Activate Plugin
hu: Bővítmény bekapcsolása

en: Active Users:
hu: Aktív felhasználók:

en: Add a new RSVP
hu: Új RSVP létrehozása

en: Add a new ticket
hu: Új jegy létrehozása

en: Add new RSVP
hu: Új RSVP létrehozása

en: Add new ticket
hu: Új jegy hozzáadása

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Alaska
hu: Alaszka

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: All
hu: Összes

en: All Day
hu: Egész nap

en: All items on this page were selected.
hu: Az összes elem ki lett választva ezen az oldalon.

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: An Unknown error occurred
hu: Ismeretlen hiba történt

en: An event
hu: Egy esemény

en: Antarctica
hu: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
hu: Arra gondolsz, hogy "Hú, ez a bővítmény csodálatos! Köszönetet kéne mondanom Modern Tribe-nak a kemény munkáért." A legnagyobb köszönet, amit kérhetünk, az az elismerés. Adj hozzá egy kis szöveges linket a naptárad aljához, mely a The Events Calendar projekt honlapjára mutat.

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Attendee List
hu: Résztvevők listájára

en: Attendee List for: %s
hu: Résztvevők listája ehhez: %s

en: Attendee email and/or full name is missing
hu: A résztvevő emailcíme és/vagy a teljes neve hiányzik

en: Attendees
hu: Résztvevők

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Australian Dollar (AUD)
hu: Ausztrál dollár (AUD)

en: Austria
hu: Ausztria

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu: Bahama-szigetek

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Brazil
hu: Brazília

en: Brazilian Real  (BRL)
hu: Brazil reál (BRL)

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: Browse All Add-Ons
hu: Összes kiegészítő megtekintése

[ctx: Browser title]
en: %s - PayPal Orders
hu: %s - PayPal rendelés

en: Brunei Darussalam
hu: Brunei

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Buy This Add-On
hu: Bővítmény megvásárlása

en: C&ocirc;te d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: California
hu: Kalifornia

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Canadian Dollar (CAD)
hu: Kanadai dollár (CAD)

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
hu: Nem lehet Kifejezést keresni taxonómia nélkül

en: Cannot set %s as the current logging engine
hu: A(z) %s beállítása naplózó motornak nem lehetséges

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki-szigetek

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: Check in
hu: Bejelentkezés

en: Check it out!
hu: Ezt nézd meg!

en: Check our Knowledgebase
hu: Tekintse meg a tudásbázisunkat

en: Check out our %s for developers.
hu: Ebben segít a fejlesztőknek szánt %s. Nézd meg.

en: Check out the available add-ons
hu: Nézd meg a rendelkezésre álló kiegészítőket

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
hu: Jelöld be ezt a négyzetet, ha a hálózati licensz kulcsot felül akarod írni a sajátoddal.

en: Check this box if you wish to turn on Tribe Commerce functionality
hu: A jelölőnégyzettel bekapcsolhatja a Tribe Commerce funkcionalitást

en: China
hu: Kína

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: Clear
hu: Kiürítés

en: Clear Selection.
hu: Kiválasztás törlése.

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz- (Keeling-)szigetek

en: Collectivity of Saint Martin
hu: Saint-Martin közössége

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Community Events
hu: Közösségi események

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
hu: Az összehasonlítás érvényesítése sikertelen volt, mert nem lett megadva összehasonlítási érték erre a mezőre: %s

en: Completed
hu: Teljesített

en: Configure PayPal:
hu: PayPal beállítása:

en: Confirmation email sender address
hu: Visszaigazoló email feladójának a címe

en: Confirmation email sender name
hu: Visszaigazoló email felaójának a neve

en: Confirmation email subject
hu: Visszaigazoló email tárgya

en: Congo
hu: Kongó

en: Congo, Democratic Republic of the
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Copy to clipboard
hu: Másolás a vágólapra

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
hu: Egy ország soronként a következő formában: <br> US, Egyesült Államok <br> UK, Egyesült Királyság.

en: Create an events calendar and manage it with ease. The Events Calendar plugin provides professional-level quality and features backed by a team you can trust.
hu: Készíts egy eseménynaptárt és kezeld egyszerűen. A The Events Calendar bővítmény profi minőséget és funkciókat kínál, és egy megbízható csapat áll mögötte.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
hu: Horvátország:

en: Cuba
hu: Kuba

en: Currency Code
hu: Valuta kód

en: Current sale or member price. This can be managed via the product editor.
hu: Aktuális akciós vagy tagsági ár. Ezt a termék szerkesztőben lehet kezelni.

en: Current sale price. This can be managed via the product editor.
hu: Aktuális ár. Ezt a termék szerkesztőben lehet kezelni.

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech Koruna (CZK)
hu: Cseh korona (CZK)

en: Czech Republic
hu: Cseh Köztársaság

en: Danish Krone (DKK)
hu: Dán korona (DKK)

en: Date
hu: Dátum

en: Date Format Settings
hu: Dátum formátum beállítások

en: Datepicker Date Format
hu: Dátumválasztó formátuma

en: Debug Bar Plugin
hu: Debug Bar bővítmény

en: Debug mode
hu: Hibakereső mód

en: Decrease available ticket stock as soon as a Pending order is created.
hu: Az elérhető jegykészlet csökkentése már a rendelés létrehozásakor.

en: Default (uses temporary files)
hu: Alapértelmezett (átmeneti fájlokat használ)

en: Delete
hu: Törlés

en: Denmark
hu: Dánia

en: Description
hu: Leírás

en: Disabled
hu: Letiltva

en: Disclaimer:
hu: Jogi nyilatkozat:

en: Display
hu: Megjelenítés

en: District of Columbia
hu: Columbia kerület

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Do not oversell
hu: Ne legyen túlértékesítés

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Done
hu: Kész

en: Download log
hu: Naplófájl letöltése

en: East Timor
hu: Kelet-Timor

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit RSVP
hu: RSVP szerkesztése

en: Edit in %s
hu: %s szerkesztése

en: Edit ticket
hu: Jegy szerkesztése

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Email Address:
hu: E-mail cím:

en: Email address PayPal tickets customers will receive confirmation from.
hu: Az emailcím, amelyről a PayPal vásárlók a megerősítést kapni fogják.

en: Empty data set for this dropdown
hu: Üres adathalmaz ehhez a lenyílóhoz

en: Enable Community Events organizers to offer tickets to their events. You can set flexible payment and fee options. They can even check-in attendees to their events! All of this managed from the front-end of your site without ever needing to grant access to your admin
hu: Engedélyezd a Community Events szervezőknek, hogy jegyeket adjanak az eseményeikhez. Rugalmas fizetési és díjazási lehetőségek állnak rendelkezésre. Még beléptetési / jegyellenőrzési lehetőség is van az eseményekhez! Mindez a weboldal front-end részéről kezelhető anélkül, hogy hozzáférést kellene adni az adminisztrációs felülethez.

en: Enable Tribe Commerce
hu: Tribe Commerce bekapcsolása

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
hu: Engedélyezd ezt a beállítást, hogy a hibakeresési információk naplózásra kerüljenek. Alapértelmezés szerint ez a szerver PHP hibanaplójába kerül. Ha a naplóüzeneteket a böngészőben szeretnéd megtekinteni, javasoljuk, hogy telepítsd a %s-t, és tekintsd meg a "Tribe" fület a hibakeresési kimeneten.

en: Enables PayPal Sandbox mode for testing.
hu: PayPal homokozó üzemmód engedélyezése teszteléshez.

en: End sale:
hu: Eladás vége:

en: English
hu: Angol

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Event Add-Ons
hu: Esemény kiegészítők

en: Event Log
hu: Eseménynapló

en: Event Tickets REST API allows accessing ticket information easily and conveniently.
hu: Az Event Tickets REST API lehetővé teszti a jegyek adatainak egyszerű és kényelmes elérését.

en: Event Tickets RSVP Attendee
hu: Event Tickets meghívó (RSVP) résztvevő

en: Event Tickets RSVP Attendee Data
hu: Event Tickets meghívó (RSVP) résztvevő adat

en: Event Tickets TribeCommerce Attendee
hu: Event Tickets TribeCommerce résztvevő

en: Event Tickets TribeCommerce Attendee Data
hu: Event Tickets TribeCommerce résztvevő adat

en: Event Tickets provides a simple way for visitors to RSVP to your events. As a standalone plugin, it enables you to add RSVP functionality to posts or pages. When paired with The Events Calendar, you can add that same RSVP functionality directly to your event listings.
hu: Az Event Tickets lehetőséget ad a látogatóidnak, hogy regisztráljanak az eseményeidre. Különálló bővítményként a blogbejegyzéseidhez és az oldalakhoz adhatsz regisztrációs lehetőséget. A The Events Calendarral együtt használva az eseményeidhez adhatod hozzá ugyanezt a regisztrációs képességet.

en: Event, Attendee, and Ticket Purchaser Information
hu: Esemény, Résztvevő és Jegy vásárló információk

en: Events
hu: Események

en: Events Add-Ons
hu: Esemény kiegészítők

en: Events Help
hu: Események segítség

en: Events Settings
hu: Események beállításai

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
hu: Az Event Tickets egy gondosan kidolgozott, bővíthető plugin, aminek segítségével könnyen adhatsz el jegyeket az eseményeidre.

en: Existing theme overrides that may need revision:
hu: Lehetséges felülvizsgálatot igénylő sablon felülírások:

en: Expired license. Consult your network administrator.
hu: Lejárt licensz. Lépj kapcsolatba a hálózati adminisztrátorral.

en: Export
hu: Exportál

en: Falkland Islands (Malvinas)
hu: Falkland-szigetek

en: Faroe Islands
hu: Feröer szigetek

en: Features overview
hu: Funkciók áttekintése

en: Field ID:
hu: Mező ID:

en: Fiji
hu: Fidzsi-szigetek

en: Finland
hu: Finnország

en: For help creating and configuring your account, call PayPal at 1-844-720-4038 (USA)
hu: Fiókjának létrehozásában és beállításában a PayPal tud segíteni az 1-844-720-4038 (USA) telefonszámon

en: France
hu: Franciaország

en: Free
hu: Ingyenes

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: Full debug (all events)
hu: Teljes hibakeresés (összes esemény)

en: General
hu: Általános

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Germany
hu: Németország

en: Getting More Help
hu: További segítség kérése

en: Getting Started
hu: Kezdjünk bele

en: Getting Support
hu: Hol találsz segítséget

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Go to WordPress Updates page
hu: Ugrás a WordPress frissítések oldalra

en: Go to plugins page
hu: Tovább a bővítményekhez

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: Have you enabled instant payment notifications (IPN) in your PayPal account's Selling Tools?
hu: Engedélyezve van az azonnali fizetési értesítés (IPN) a PayPal fiókban az eladás eszközöknél (Selling Tools)?

en: Have you entered this site's address in the Notification URL field in IPN Settings?
hu: Megadta a weboldal címét az IPN beállításoknál az értesítés URL mezőben?

en: Hawaii
hu: Havaii

en: Heard and McDonald Islands
hu: Heard és McDonald-szigetek

en: Hello,
hu: Szia,

en: Help
hu: Súgó

en: Hide the following settings tabs on every site:
hu: A következő beállítások elrejtése minden oldalon:

en: History
hu: Előzmények

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
hu: Hmmm... Valami nincs rendben az érvényesítővel. Kérjük, fordulj a %stámogatói csapathoz%s.

en: Holy See (Vatican City State)
hu: Apostoli Szentszék (Vatikáni Városállam)

en: Honduras
hu: Hondurasz

en: Hong Kong
hu: Hongkong

en: Hong Kong Dollar (HKD)
hu: Hong Kong-i dollár (HKD)

en: How Long You Retain this Data
hu: Amennyi ideig ezt az adatot tárolja

en: Hungarian Forint (HUF)
hu: Magyar forint (HUF)

en: Hungary
hu: Magyarország

en: IPN Notify URL
hu: IPN értesítés URL

en: Iceland
hu: Izland

en: In order to purchase tickets, you must enter your name and a valid email address.
hu: A jegy megvásárlásához meg kell adni egy nevet és egy érvényes emailcímet.

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
hu: Lent találhatóak információk a legújabb sablon változtatásokról és az esetlegesen érintett sablon felülírásokról.

en: Install %s
hu: %s telepítése

en: Install Plugin
hu: Bővítmény telepítése

en: Installed
hu: Telepítve

en: Installed Add-Ons
hu: Telepített kiegészítők

en: Invalid Key
hu: Érvénytelen kulcs

en: Invalid User ID
hu: Hibás felhasználói azonosító

en: Invalid field type specified
hu: Érvénytelen mező típus lett megadva

en: Invalid or incomplete field passed
hu: Érvénytelen vagy hiányos mező lett átadva

en: Iran, Islamic Republic of
hu: Iráni Iszlám Köztársaság

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Israel
hu: Izrael

en: It is awesome that your calendar is <em>THE PLACE</em> to get hooked up with prime choice ways to spend time. You have more events than Jabba the Hutt has rolls. Too bad visitors are hiring a personal assistant to go through all the choices. Ever wish you could just filter the calendar to only show events in walking distance, on a weekend, that are free? BOOM. Now you can. Introducing… the Filter Bar.
hu: Király, hogy a naptárad <em>A HELY</em>, ahol elsőosztályú időtöltési lehetőségek közül lehet válogatni. Több eseményed van, mint ahány ránca van Jabbának. Kár, hogy a látogatók személyi asszisztenseket vesznek fel, hogy átnézzék az összes lehetőséget. Szeretted volna valaha szűrni a naptáradat, hogy csak a séta távolságra lévő eseményeket mutassa, hétvégén, amik ingyenesek? Hát ITT VAN! Ismerd meg... a Filter Bar-t.

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
hu[0]: Úgy tűnik, hogy a(z) %1$s bővítményt használod, de a licensz kulcs érvénytelen. Töltsd le az legfrissebb verziót %2$sa fiókodból%3$s.
hu[1]: Úgy tűnik, hogy a(z) %1$s bővítményeket használod, de a licensz kulcsok érvénytelenek. Töltsd le az legfrissebb verziókat %2$sa fiókodból%3$s.

en: Italy
hu: Olaszország

en: Japan
hu: Japán

en: Japanese Yen (JPY)
hu: Japán jen (JPY)

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Knowledgebase
hu: Tudásbázis

en: Korea, Democratic People's Republic of
hu: Koreai Demokratikus Népköztársaság

en: Korea, Republic of
hu: Koreai Köztársaság

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Lao People's Democratic Republic
hu: Laosz

en: Latest Version:
hu: Legújabb verzió:

en: Latvia
hu: Lettország

en: Leave blank for free tickets
hu: Ingyenes jegy esetén maradjon üresen

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Liberia
hu: Libéria

en: Libya
hu: Líbia

en: License Key
hu: Licensz kulcs

en: License Key Status:
hu: Licensz kulcs állapota:

en: License key(s) updated.
hu: Licensz kulcs(ok) frissítve.

en: Licenses
hu: Licenszek

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Log in to purchase
hu: Belépés a vásárláshoz

en: Logging level
hu: Naplózási szint

[ctx: Login link on Tribe Commerce checkout page]
en: Log in before purchasing
hu: Belépés vásárlás előtt

[ctx: Login link on Tribe Commerce checkout page, shown as an alternative to the registration link]
en: Log in
hu: Belépés

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
hu: További funkciókat, például ismétlődő eseményeket, egyéni mezőket, közösségi eseményeket, jegyeladási lehetőséget keresel?

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Macau
hu: Makaó

en: Macedonia
hu: Macedónia

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Mauritius
hu: Mauríciusz

en: Method
hu: Metódus

en: Mexican Peso (MXN)
hu: Mexikói peso (MXN)

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia, Federated States of
hu: Mikronéziai Szövetségi Államok

en: Missing data source for this dropdown
hu: Ehhez a lenyílóhoz hiányzik az adatforrás

en: Modern Tribe does not send any user data outside of your website by default.
hu: Alapértelmezetten a Modern Tribe nem küld semmilyen felhasználói adatot a weboldaladon kívülre.

en: Moldova, Republic of
hu: Moldáviai Köztársaság

en: Monaco
hu: Monakó

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: More...
hu: Tovább...

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: My Tickets for This %s
hu: Jegyeim erre a(z) %sre

en: Myanmar
hu: Mianmar

[ctx: Names of required plugins for Community Tickets]
en: Event Tickets Plus and Community Events
hu: Event Tickets Plus és Community Events

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Network
hu: Hálózat

en: Network Settings
hu: Hálózati beállítások

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Mexico
hu: Új-Mexikó

en: New RSVP
hu: Új RSVP

en: New User Primer
hu: Kezdő lépések új felhasználóknak

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: New ticket
hu: Új jegy

en: News and Tutorials
hu: Hírek és segédletek

en: Next
hu: Következő

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: No
hu: Nem

en: No checkbox options specified
hu: Nincs megadva jelölőnégyzet lehetőség

en: No data available in table
hu: Nincs elérhető adat az adattáblában

en: No description provided
hu: Nincs megadva leírás

en: No license entered. Consult your network administrator.
hu: Nincs megadva licensz kulcs. Lépj kapcsolatba a hálózati adminisztrátorral.

en: No matching attendees found.
hu: Nem található ilyen résztvevő.

en: No matching orders found.
hu: Nem található egyező rendelés.

en: No matching records found
hu: Nem található egyező rekord

en: No notable changes detected
hu: Nem észlelhetők jelentős változások

en: No notable template changes detected.
hu: Nem észlelhetők jelentős sablonváltozások.

en: No order confirmation is available because no purchase was made.
hu: Nem érhető el rendelés megerősítés, mert nem történt vásárlás.

en: No radio options specified
hu: Nincs megadva rádió gomb lehetőség

en: No select options specified
hu: Nincs megadva választási lehetőség

en: Non-existant field validation function passed
hu: Nemlétező mező érvényesítés

en: None of your settings were saved. Please try again.
hu: A beállítások mentése nem sikerült. Kérjük, próbáld újra.

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: North Carolina
hu: Észak-Karolina

en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: Norway
hu: Norvégia

en: Norwegian Krone (NOK)
hu: Norvég korona (NOK)

en: Not completed
hu: Nem teljesített

en: Null logger (will log nothing)
hu: Null naplózó (nem fog semmit naplózni)

en: Number of attendees per page:
hu: Résztvevők száma oldalanként:

en: Number of orders per page:
hu: Rendelések száma oldalanként:

en: Numeric Array
hu: Numerikus tömb

en: Oman
hu: Omán

en: Only decrease available ticket stock if an order is confirmed as Completed by PayPal.
hu: Csak akkor csökkentse az elérhető jegykészletet, ha a rendelés állapota „PayPal által befejezett”.

en: Only errors
hu: Csak hibák

en: Optimize your site's event listings with %1$sThe Events Calendar%2$s, our free calendar plugin. Looking for additional functionality including recurring events, user-submission, advanced ticket sales and more? Check out our %3$spremium add-ons%4$s.
hu: Optimalizáld az oldalad eseménylistáját a %1$sThe Events Calendar%2$sral, az ingyenes naptár bővítményünkkel. További funkciókat keresel, mint pl. ismétlődő események, felhasználói beküldések, fejlett jegyértékesítés? Nézd meg a %3$sprémium kiegészítőinket%4$s.

en: Order
hu: Rendelés

en: Order Title
hu: Rendelés neve

en: Order Total
hu: Rendelés összesen

en: Orders
hu: Rendelések

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
hu: A honlapunkon lévő %s egy remek hely, ahol a bővítményeink használatához és testreszabásához találsz tippeket és trükköket.

en: Override network license key
hu: Hálózati licensz kulcs felülírása

en: Override the default IPN notify URL with this value. This value must be the same set in PayPal IPN Notifications settings area (%s).
hu: Az alap IPN értesítés URL lecserélése erre. Ugyanennek az értéknek kell lennie a PayPal IPN értesítés beállítások részen (%s).

en: Oversell all requested
hu: Készlet túlértékesítése

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: PayPal Orders
hu: PayPal rendelések

en: PayPal Sandbox
hu: PayPal homokozó

en: PayPal configuration status:
hu: PayPal beállítás állapota:

en: PayPal email to receive payments:
hu: PayPal email a fizetések fogadásához:

en: PayPal is using PDT data but you have not set the PDT identity token
hu: A PayPal PDT adatokat használ, de nincs beállítva a PDT azonosító token

en: Permission Error
hu: Engedélyezési hiba

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Pitcairn
hu: Pitcairn-szigetek

en: Please fill in the ticket confirmation name and email fields.
hu: Kérjük töltsd ki a jegy visszaigazolásához a név és email mezőket.

en: Please refresh the page and try your request again.
hu: Kérjük frissítse az oldalt és próbálja újra.

en: Plugin Active
hu: Bővítmény bekapcsolva

en: Plugin Inactive
hu: Bővítmény kikapcsolva

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Polish Zloty (PLN)
hu: Lengyel Zloty (PLN)

en: Portugal
hu: Portugália

en: Post draft updated.
hu: Vázlat frissítve.

en: Post submitted.
hu: Bejegyzés elküldve.

en: Premium Add-Ons
hu: Prémium kiegészítők

en: Press "Cmd + C" to copy
hu: "Cmd + C" a másoláshoz

en: Prev
hu: Előző

en: Previous
hu: Előző

en: Price
hu: Ár

en: Price:
hu: Ár:

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Process order
hu: Rendelés feldolgozása

en: Purchased
hu: Vásárolva

en: Purchased by %1$s (%2$s)
hu: Vásárolta %1$s (%2$s)

en: Purchaser
hu: Vásárló

en: Purchaser Email
hu: Vevő email címe

en: Purchaser Name
hu: Vevő neve

en: Qatar
hu: Katar

en: RSVP Title
hu: Meghívó (RSVP) neve

en: Rate %1$sEvent Tickets%2$s %3$s
hu: Értékeld az %1$sEvent Tickets%2$s %3$s-et

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
hu: Értékeld a %1$sThe Events Calendar%2$s-t %3$s

en: Rate It
hu: Értékeld

en: Rate us today!
hu: Értékelj minket ma!

en: Rating:
hu: Értékelés:

en: Read more about our support policy
hu: Olvass többet a támogatási irányelveinkről

en: Recent Template Changes
hu: Legújabb sablon változások

en: Refunded with %s
hu: Visszatérítve evvel: %s

[ctx: Registration link on Tribe Commerce checkout page, shown as an alternative the login link]
en: create an account
hu: fiók létrehozása

en: Remove
hu: Eltávolít

en: Renew Your License Now
hu: Licensz megújítása most

en: Report
hu: Jelentés

en: Require users to log in before they purchase tickets
hu: A felhasználóknak be kell lépniük a jegyek vásárlásához

en: Requires:
hu: Szükséges:

en: Return to Cart
hu: Vissza a Kosárhoz

en: Return to Plugins page
hu: Vissza a bővítmények oldalra

en: Return to WordPress Updates
hu: Vissza a WordPress frissítésekhez

en: Returns the documentation for Event Tickets REST API in Swagger consumable format.
hu: Az Event Tickets REST API dokumentációját a Swagger számára elfogadható alakban adja vissza.

en: Reunion
hu: Réunion

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
hu: A felülírási szabályokat ki lettek tisztítva az oldal betöltésekor. Valószínűleg egy bővítményben vagy sablonban felülírási szabály törlés történik.

en: Romania
hu: Románia

en: Russian Federation
hu: Orosz Föderáció

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
hu: S&atilde;o Tom&eacute; és Pr&iacute;ncipe

en: Saint Helena
hu: Szent Ilona

en: Saint Kitts and Nevis
hu: Saint Kitts és Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint-Pierre és Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
hu: Saint Vincent és a Grenadine-szigetek

en: Sale Price:
hu: Eladási ár:

en: Sale/Member Price:
hu: Akciós/tagsági ár:

en: Sales report
hu: Értékesítési jelentés

en: Samoa
hu: Szamoa

en: San Marino
hu: San Marino Köztársaság

en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

en: Save Changes
hu: Módosítások mentése

en: Save RSVP
hu: Meghívó mentése

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Save this ticket
hu: Jegy mentése

en: Save ticket
hu: Jegy mentése

en: Search Orders
hu: Rendelés keresése

en: Search attendees
hu: Résztvevők keresése

en: Search our support help desk
hu: Keressél a támogatói oldalunkon

en: Search:
hu: Keresés:

en: Security Code
hu: Biztonsági kód

en: See PayPal purchases for this %s
hu: Ehhez az %shez tartozó PayPal vásárlások

en: See an example of the link
hu: Nézz meg egy példát a linkre

en: See who purchased tickets to this event
hu: Nézd meg, hogy kik vásároltak már jegyet ehhez az eseményhez

en: See your IPN Notification history
hu: Korábbi IPN értesítések megtekintése

en: Select a Country:
hu: Válassz országot:

en: Select a User:
hu: Válassz felhasználót:

en: Select all pages
hu: Az összes oldal kiválasztása

en: Select an Image
hu: Válassz ki egy képet

en: Select the date format to use in datepickers
hu: A dátumválasztóknál használt dátum formátum kiválasztása.

en: Select...
hu: Választás...

en: Sell only available
hu: Csak az elérhető készlet értékesítése

en: Sell tickets using:
hu: Jegyek értékesítése ezzel:

en: Sell using:
hu: Eladás a következő használatával:

en: Send Email
hu: E-mail küldése

en: Send the attendee list by email
hu: Résztvevők listájának küldése e-mailben

en: Sender name of the confirmation email sent to customers when confirming a ticket purchase.
hu: A jegyek vásárlásának megerősítésekor kiküldött levelek feladójának neve.

en: Sending...
hu: Küldés ...

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Set as ticket header
hu: Beállítás jegy fejléceként

en: Settings
hu: Beállítások

en: Settings overview
hu: Beállítások áttekintése

en: Settings saved.
hu: Beállítások elmentve.

en: Seychelles
hu: Seychelle-szigetek

en: Show The Events Calendar link
hu: A The Events Calendar link megjelenítése

en: Show _MENU_ entries
hu: Mutass _MENU_ bejegyzést

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
hu: Bejegyzések 0-0-ig az összesen 0 bejegyzésből

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
hu: Bejegyzések _START_-_END_-ig az összesen _TOTAL_ bejegyzésből

en: Sign Up
hu: Iratkozz fel

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Singapore Dollar (SGD)
hu: Szingapúri dollár (SGD)

en: Site License Key
hu: Az oldal licensz kulcsa

en: Slovakia (Slovak Republic)
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Sold %d
hu: Eladva %d

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: Sorry, key validation server is not available.
hu: Sajnáljuk, de a kulcs érvényességét ellenőrző kiszolgáló nem elérhető.

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: South Carolina
hu: Dél-Karolina

en: South Dakota
hu: Dél-Dakota

en: South Georgia, South Sandwich Islands
hu: Dél-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: Start sale:
hu: Eladás kezdete:

en: Starting March 2019, %1$s will no longer support versions prior to PHP 5.6. Your site is currently using PHP version %2$s which will no longer be supported by %1$s. For best results, we recommend using PHP 5.6 or above.
hu: 2019 márciustól a(z) %1$s nem fog működni a PHP 5.6-nél régebbi verzióin. A weboldalon jelenleg PHP %2$s verzió fut, amin nem fog futni a(z) %1$s. A legjobb eredmény érdekében javasoljuk a PHP 5.6 vagy újabb használatát.

en: Starting March 2019, %1$s will no longer work with versions prior to PHP 5.4. Currently your site is using PHP version %2$s. For best results, we recommend using PHP 5.6 or above.
hu: 2019. márciustól a(z) %1$s nem fog működni a PHP 5.4-nél régebbi verzióin. A weboldalon jelenleg PHP %2$s verzió fut. A legjobb eredmény érdekében javasolt a PHP 5.6 vagy újabb használata.

en: Status
hu: Állapot

en: Stock Handling
hu: Készletkezelés

en: Stock management is disabled. Enable it on the related Woocommerce product's inventory settings.
hu: A készletkezelés ki van kapcsolva. A WooCommerce beállítások alatt a termékek készletkezeléssel kapcsolatos beállításainál lehet bekapcsolni.

en: Subject of the confirmation email sent to customers when confirming a ticket purchase.
hu: A jegyek vásárlásának megerősítésekor kiküldött levelek tárgya.

en: Success page
hu: Siker oldal

[ctx: Success page tickets table header]
en: Price
hu: Ár

[ctx: Success page tickets table header]
en: Quantity
hu: Mennyiség

[ctx: Success page tickets table header]
en: Subtotal
hu: Részösszeg

[ctx: Success page tickets table header]
en: Ticket
hu: Jegy

en: Sudan
hu: Szudán

en: Suggested text:
hu: Javasolt szöveg:

en: Suriname
hu: Suriname Köztársaság

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
hu: Svalbard- és Jan Mayen-szigetek

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Swedish Krona (SEK)
hu: Svéd korona (SEK)

en: Swiss Franc (CHF)
hu: Svájci frank (CHF)

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Syrian Arab Republic
hu: Szíriai Arab Köztársaság

en: System Information
hu: Rendszerinformáció

en: System info copied
hu: Rendszerinformációk másolva

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

en: Take your image widgets to the next level with Image Widget Plus! We've taken the simple functionality of our basic Image Widget and amped it up with several popular feature requests - multiple image support, slideshow, lightbox, and random image - all backed by a full year of premium support.
hu: Emeld a következő szintre a kép widgeteket az Image Widget Plus-al! Fogtuk az általunk készített Image Widget bővítmény egyszerű funkcióit és felturbóztuk népszerű kérésekkel, mint pl. több kép támogatása, diavetítés, lightbox, véletlenszerű képválasztás, mindez egy év prémium támogatással.

en: Tanzania, United Republic of
hu: Tanzániai Egyesült Köztársaság

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
hu: Az ebben a verzióban (%s) bevezetett vagy frissített sablonok:

en: Test for a theme or plugin conflict
hu: Sablon- vagy bővítmény-konfliktus tesztelése

en: Text Array
hu: Szöveges tömb

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Thank you for using %s! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
hu: Köszönjük, hogy a(z) %s bővítményt használod! Mi a Modern Tribe-nál mindannyian őszintén értékeljük a támogatásodat és örömmel látjuk, hogy a bővítményeinket használod.

en: Thank you for using Event Tickets! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we're excited to see you using our plugins. Check out our handy %1$sNew User Primer%2$s to get started.
hu: Köszönjük, hogy az Event Tickets bővítményt használod! Mi a Modern Tribe-nál mindannyian őszintén értékeljük a támogatásodat és örömmel látjuk, hogy a bővítményeinket használod. Kezdetnek olvasd el a praktikus %1$sKezdő lépések új felhasználóknak%2$s cikket.

en: Thank you for your purchase! You will receive your receipt and tickets via email.
hu: Köszönjük vásárlást. A számlát és a jegyeket emailben fogjuk elküldeni.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
hu: Köszönjük, hogy érvényes kulcsot adott meg. A megadott kulcs lejárata: %s

en: The "%s" source is invalid and cannot be reached on "%s" instance.
hu: A "%s" forrás érvénytelen és nem érhető el a "%s" hivatkozásban.

en: The Eventbrite Tickets add-on allows you to create & sell tickets through The Events Calendar using the power of %1$sEventbrite%2$s. Whether you’re creating your ticket on the WordPress dashboard or importing the details of an already-existing event from %1$sEventbrite.com%2$s, this add-on brings the power of the Eventbrite API to your calendar.
hu: Az Eventbrite Tickets kiegészítővel jegyeket hozhatsz létre és árulhatsz a The Events Calendaron keresztül az %1$sEventbrite%2$s erejét használva. Ez a bővítmény elhozza az Eventbrite API erejét a naptáradba, függetlenül attól, hogy a WordPress vezérlőpulton keresztül hozod-e létre a jegyet, vagy egy már létező eseményt importálsz az %1$sEventbrite.com%2$s oldalról.

en: The Events Calendar PRO is a paid Add-On to our open source WordPress plugin %1$sThe Events Calendar%2$s. PRO offers a whole host of calendar features including recurring events, custom event attributes, saved venues and organizers, venue pages, advanced event admin and lots more.
hu: Az Events Calendar PRO egy fizetős kiegészítő a nyílt forráskódú %1$sThe Events Calendar%2$s WordPress bővítményhez. A PRO rengeteg funkcionalitást kínál, mint pl. ismétlődő események, egyedi esemény tulajdonságok, elmentett helyszínek és szervezők, dedikált helyszín oldalak, fejlett esemény adminisztráció és sok más.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
hu: A The Events Calendar egy gondosan kidolgozott, bővíthető plugin, aminek segítségével könnyen közzéteheted az eseményeidet.

en: The URL to the full size version of the image
hu: Hivatkozás a kép teljes méretű változatához

en: The URL to the term archive page
hu: A kifejezés archívum oldal URL-je

en: The WordPress term ID
hu: A WordPress kifejezés azonosító

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
hu[0]: A fenti beállítást nem sikerült menteni. A többi beállítás mentése sikeresen megtörtént.
hu[1]: A fenti beállításokat nem sikerült menteni. A többi beállítás mentése sikeresen megtörtént.

en: The attendee ID is missing from the request
hu: A résztvevő azonosító hiányzik a kérésből

en: The attendee ID is missing from the request parameters.
hu: A résztvevő azonosító hiányzik a lekérés paraméterei közül.

en: The cost currency symbol
hu: A költséghez tartozó valuta szimbólum

en: The currency that will be used for Tribe Commerce transactions.
hu: A Tribe Commerce ügyleteknél használt valuta.

en: The date day
hu: A dátum napja

en: The date hour
hu: A dátum órája

en: The date minutes
hu: A dátum percei

en: The date month
hu: A dátum hónapja

en: The date seconds
hu: A dátum másodpercei

en: The date year
hu: A dátum éve

en: The details about each size available for the image
hu: Részletek a képhez elérhető összes mérethez

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
hu: Sokszor szükség van a naptár bővítmény és a beállítások részleteire ahhoz, hogy munkatársaink segítséget tudjanak nyújtani egy hiba megtalálásában. Jelöld be az alábbi négyzetet a rendszer információk támogatói csapatunkkal való automatikus megosztásához. Ennek segítségével gyorsabban tudunk segítséget nyújtani ha írsz nekünk a help desken.

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
hu: A következő három mezőben a dátum formátumot lehet beállítani a PHP %1$s függvényének megfelelően. <a href="%2$s" target="_blank">Tanuld meg, hogyan készíthetsz saját dátumformátumot itt</a>.

en: The image WordPress post ID
hu: A képhez tartozó WordPress bejegyzés azonosító

en: The image file extension
hu: A kép kiterjesztése

en: The image height in pixels in the specified size
hu: A kép magassága pixelben az adott méretben

en: The image mime-type
hu: A kép mime-típusa

en: The image natural height in pixels
hu: A kép eredeti magassában pixelben

en: The image natural width in pixels
hu: A kép eredeti szélessége pixelben

en: The image width in pixels in the specified size
hu: A kép szélessége pixelben az adott méretben

en: The link to the image in the specified size on the site
hu: Hivatkozás a megadott méretű képhez a weboldalon

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
hu: Az e-mailben használható maximális képszélesség 580 pixel lesz bármely magasság mellett, majd át lesz méretezve mobiltelefon kijelzőkre. Ha "retina" támogatású megjelenést szeretnél használj 160 pixel széles képet.

en: The number of posts associated with the term
hu: A kifejezéshez kapcsolódó bejegyzések száma

en: The position of the currency symbol in the cost string
hu: A valuta szimbólum helyzete a költség karakterláncban

en: The request was sent insecurely.
hu: A kérés nem biztonságosan lett elküldve.

en: The request wasn't sent from this tab.
hu: A kérés nem lett elküldve erről a lapról.

en: The requested attendee check in is not available
hu: A kért résztvevő bejelentkezés nem érhető el

en: The requested page was not found.
hu: A keresett oldal nem található.

en: The requested post ID does not exist or is not an attendee
hu: A kért bejegyzés azonosító nem létezik vagy nem résztvevő

en: The requested ticket is not accessible
hu: A kért jegy nem érhető el

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
hu: A választott napló fájl üres vagy még nem lett létrehozva.

en: The taxonomy the term belongs to
hu: A taxonómia, amihez a kifejezés tartozik

en: The term description
hu: A kifejezés leírása

en: The term name
hu: A kifejezés neve

en: The term parent term if any
hu: A kifejezés szülő kifejezése, ha van ilyen

en: The term slug
hu: A kifejezés keresőbarát URL-je

en: The ticket WordPress post ID
hu: A jegy WordPress bejegyzés azonosítója

en: There are no fields setup for this tab yet.
hu: Erre a lapra még nincsenek mezők beállítva.

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
hu: A %1$s bővítményhez elérhető egy új verzió. %2$s

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
hu[0]: A(z) %1$s bővítményhez elérhető egy frissítés, de a licenszed lejárt. %2$sLátogass el a The Events Calendar weboldalára a licenszed megújításához.%3$s
hu[1]: A(z) %1$s bővítményekhez elérhető frissítés, de a licenszeid lejártak. %2$sLátogass el a The Events Calendar weboldalára a licenszeid megújításához.%3$s

en: There is an update for %s. %sRenew your license%s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
hu: A(z) %s bővítményhez elérhető egy frissítés. %sÚjítsd meg a licenszedet%s, hogy hozzáférj a hibajavításokhoz, biztonsági frissítésekhez és új funkciókhoz.

en: There is an update for %s. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.
hu: A(z) %s bővítményhez elérhető egy frissítés. %sEllenőrizd a licenszedet%s, hogy hozzáférj a frissítésekhez, letöltésekhez, és támogatáshoz.

en: There was an error
hu: Hiba történt

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
hu: Ez a naptár a The Events Calendar bővítménnyel készült.

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
hu: Az esemény a Community Events használatával készült. Biztos elkezded a jegyek árusítását az eseményre?

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
hu: Ez az információ csak tájékoztató jellegű, és nem tekinthető jogi tanácsadásnak.

en: This information serves as a guide on what sections need to be modified due to usage of Event Tickets and its Add-ons.
hu: Ez az információ útmutatást nyújt az Event Tickets és bővítményei miatt módosítandó szakaszokról.

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
hu: Itt a Modern Tribe The Events Calendar bővítmény összes hálózati beállítása módosítható.

en: This ticket is no longer active.
hu: Ez a jegy már nem aktív.

en: Through the usage of Event Tickets, Event Tickets Plus, and Community Tickets, information may be collected and stored within your website’s database.
hu: Az Event Tickets, Event Tickets Plus és Community Tickets használatával adatokat lehet gyűjteni, és eltárolni a weboldal adatbázisában.

en: Ticket #
hu: Jegy #

en: Ticket Description:
hu: Jegy leírása:

en: Ticket Name:
hu: Jegy neve:

en: Ticket Price must be greater than zero.
hu: A jegy árának 0-nál nagyobbnak kell lennie.

en: Ticket Show Description
hu: Előadás leírása

en: Ticket Type
hu: Jegy típusa

en: Ticket Type is a required field.
hu: A jegy-típus kötelező mező.

en: Ticket Type:
hu: Jegy típusa:

en: Ticket header image
hu: Jegy fejlécének képe

en: Ticket header image:
hu: Jegy fejléc kép:

en: Ticket quantity is 0
hu: A jegy mennyiség 0

en: Ticket type name shows on the front end and emailed tickets
hu: A jegy-típus neve megjelenik a weboldalon és emailekben is

en: Tickets
hu: Jegyek

en: Tickets are not yet available
hu: Jegyek még nem kaphatóak

en: Today
hu: Ma

en: Tokelau
hu: Tokelau-szigetek

en: Tonga
hu: Tongai Királyság

en: Total
hu: Összesen

en: Tribe Commerce Ticket
hu: Tribe Commerce jegy

en: Tribe Commerce Tickets
hu: Tribe Commerce jegyek

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Troubleshooting common problems
hu: Általános problémák elhárítása

en: Trying to oversell a ticket but the current oversell policy does not allow it
hu: A jegy túlértékesítés a jelenlegi beállítások alapján nem lehetséges

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
hu: Turbózd fel bármelyik bejegyzés típus admin oldalát rendezhető szűrőkkel és oszlopokkal, és metabxok automatikus regisztrációjával.

en: Turkey
hu: Törökország

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks- és Caicos-szigetek

en: Tutorial
hu: Bemutató

en: Type:
hu: Típus:

en: U.S. Dollar (USD)
hu: U.S. dollár (USD)

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
hu: A Tribe Extensions futtatása nem lehetséges. A szolgáltatód PHP 5.2-t vagy régebbi verziót futtat, és valószínűleg kikapcsolta vagy rosszul konfigurálta a debug_backtrace()-t. Neked vagy a szolgáltatódnak frissítenie kell a PHP-t vagy rendesen be kell állítania a debug_backtrace()-t a Tribe Extensions működéséhez.

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Undo Check in
hu: Bejelentkezés visszavonása

en: Unique System Info Key Generated
hu: Egyedi Rendszerinformáció kulcs létrehozva

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Az Egyesült Államok külbirtokai

en: Unknown or not set
hu: Ismeretlen vagy nincs beállítva

en: Update now to version %s.
hu: Frissítés a %s verzióra.

en: Upgrade Plugin
hu: Bővítmény frissítése

en: Upload image for the ticket header.
hu: Tölts fel képet a jegy fejlécéhez.

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
hu: A naptár és eseményoldalak stílusának a megváltoztatásához használd a következő panelt a testreszabóban.

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Valid Key! Expires on %s
hu: Érvényes kulcs! Lejár ekkor: %s

en: Version
hu: Verzió

en: Viet Nam
hu: Vietnam

en: View
hu: Megtekintés

en: View %s
hu: %s megtekintése

en: View Attendees
hu: Résztvevők megtekintése

en: View Orders
hu: Rendelések megtekintése

en: Virgin Islands (British)
hu: Virgin-szigetek (Brit)

en: Virgin Islands (U.S.)
hu: Virgin-szigetek (USA)

en: Visit the Add-on Page
hu: Látogasson el a bővítmények oldalra

en: Wallis and Futuna Islands
hu: Wallis- és Futuna-szigetek

en: Want to dive deeper?
hu: Mélyebbre szeretnél ásni?

en: Warnings and errors
hu: Figyelmeztetések és hibák

en: We Need Your Help
hu: Szükségünk van a segítségedre

en: We hope our plugin is helping you out.
hu: Reméljük, hogy a bővítmény segítségedre lesz.

en: West Virginia
hu: Nyugat-Virginia

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: What personal data we collect and why we collect it
hu: Milyen személyes adatokat gyűjtünk és miért gyűjtjük azokat

en: When a customer purchases a ticket, PayPal might flag the order as Pending. The order will be Complete once payment is confirmed by PayPal.
hu: Amikor egy vásárló megvesz egy jegyet, a PayPal „Függőben” jelölést tehet a rendelésre. A rendelés akkor lesz „Teljesítve”, amikor a PayPal megerősíti a fizetést.

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
hu: Bár a fenti források segítenek megoldani a problémák többségét, időnként lehet, hogy extra támogatást keresel. Ha segítségre van szükséged a bővítmények használatával kapcsolatban, és szeretnéd, hogy megnézzük, kövesd az alábbi lépéseket:

en: Whoops! It looks like there was a problem with your order. Please contact the site owner for assistance.
hu: Hoppá! Úgy látszik valami gond van a rendeléssel. Segítségért lépj kapcsolatba a weboldal üzemeltetőjével!

en: YYYY-MM-DD
hu: ÉÉÉÉ-HH-NN

en: Yemen
hu: Jemen

en: Yes
hu: Igen

en: Yes, automatically share my system information with the Modern Tribe support team
hu: Igen, automatikusan megosztom a rendszerinformációmat a Modern Tribe támogatási csapatával

en: You are up to date!
hu: Naprakész vagy!

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
hu: Bármikor leellenőrizheted a licenszeid státuszát, ha %1$sbejelentkezel a fiókodba a theeventscalendar.com oldalon%2$s.

en: You can see and manage your IPN Notifications history from the IPN Notifications settings area (%s).
hu: Az IPN értesítéseket az IPN értesítés beállítások részen lehet megnézni és kezelni (%s).

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
hu: Használhatod a képernyő beállításait a megtekinteni kívánt oszlopok kiválasztáshoz. A kiválasztás az alábbi táblában működik, az e-mailben, a nyomtatáshoz és a CSV exportáláshoz.

en: You can't add more tickets than the total remaining tickets.
hu: Nem lehet az elérhetőnél több jegyet hozzáadni.

en: You don't have permission to do that.
hu: Ehhez nincs jogosultságod.

en: You don't have tickets for this event
hu: Ehhez az eseményhez nincsenek jegyek

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
hu[0]: A(z) %1$s bővítményhez rendelkezel licensz kulccsal, de már nem használható több helyen. %2$sLátogass el a The Events Calendar weboldalára%3$s a licenszeid kezeléséhez, frissítéséhez, vagy egy új licensz vásárlásához.
hu[1]: A(z) %1$s bővítményekhez rendelkezel licensz kulccsal, de azok már nem használhatóak több helyen. %2$sLátogass el a The Events Calendar weboldalára%3$s a licenszeid kezeléséhez, frissítéséhez, vagy egy új licensz vásárlásához.

en: You have unsaved changes to your tickets. Discard those changes?
hu: Vannak nem mentett módosítások. Eldobjuk a módosításokat?

en: You need to select a user or type a valid email address
hu: Ki kell választanod egy felhasználót vagy érvényes e-mail címet kell beírnod

en: You need to upgrade!
hu: Frissítés szükséges!

en: You should add at least one ticket.
hu: Legalább egy jegyet a kosárba kell tenni.

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
hu: Az alábbi információknak szerepelnie kell az adatvédelmi nyilatkozat megfelelő részeiben.

en: You've requested a non-existent tab.
hu: Az általad kért lap nem létezik.

en: Your form had the following errors:
hu: Az űrlap a következő hibákat tartalmazza:

en: Your order (#%s) is currently processing. Once completed, you'll receive your ticket(s) in an email.
hu: A rendelés (#%s) feldolgozás alatt áll. Amint végeztünk, emailben küldjük a jegy(ek)et.

en: Your order is currently processing. Once completed, you'll receive your ticket(s) in an email.
hu: A rendelés feldolgozás alatt áll. Amint elkészül, emailben elküldjük a jegy(ek)et.

en: Your site address is: %s
hu: A weboldal címe: %s

en: Your system information will only be used by the Modern Tribe support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
hu: A rendszer információdat csak a Modern Tribe támogatói csapata használja. Minden információ biztonságosan van tárolva. Ezt az információt nem osztjuk meg semmilyen harmadik féllel.

en: Your tickets
hu: Jegyeid

[ctx: attendee summary]
en: Complete:
hu: Teljesített:

[ctx: attendee summary]
en: Total Tickets Issued:
hu: Eladott jegyek száma:

en: attendees
hu: résztvevők

en: based on %s version
hu: A(z) %s verzió alapján

[ctx: form heading]
en: Tickets
hu: Jegyek

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
hu: %1$s és %2$s

en: list of available functions
hu: elérhető funkciók listája

[ctx: list view stock sold out]
en: Sold out
hu: Minden jegy elkelt

[ctx: log engines]
en: None currently available
hu: Jelenleg nincs elérhető

[ctx: log selector]
en: None currently available
hu: Jelenleg nincs elérhető

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
hu: ezzel:

en: or
hu: vagy

[ctx: order status label]
en: Payment status:
hu: Fizetés állapota:

en: pending
hu: függőben

[ctx: post type details]
en: %s Details
hu: %s részletek

en: remove
hu: eltávolítás

en: set it here
hu: beállítás itt

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
hu:  és

en: unavailable
hu: nem elérhető

en: unknown date
hu: ismeretlen dátum

en: version data missing from override
hu: a sablon felülírásból hiányzik a verzió információ
