Events Calendar Pro - en to nb_NO translation catalogue (314 entries)

en:  and
nb_NO: og

en:  months
nb_NO: måneder

en: %1$s %2$s %3$s. Click to select %4$s.
nb_NO: %1$s %2$s %3$s. Trykk for å velge %4$s.

en: %1$s at %2$s to %3$s at %4$s.
nb_NO: %1$s på %2$s til %3$s på %4$s.

en: %1$s to %2$s.
nb_NO: %1$s til %2$s.

en: %d%% complete
nb_NO: %d%% fullført

en: %s List Navigation
nb_NO: %s liste navigasjon

en: %s for week of %s
nb_NO: %s for uke %s

en: &larr; Back to %s
nb_NO: &larr; Tilbake til %s

en: (See all)
nb_NO: (Se alle)

en: +1 more | +%s more
nb_NO[0]: +1 til
nb_NO[1]: + %s flere

en: , and
nb_NO: , og

en: , and
nb_NO: , og

en: <span>&laquo;</span> Previous %s
nb_NO: <span>&laquo;</span>Tidligere %s

en: <span>&laquo;</span> Previous Week
nb_NO: <span>&laquo;</span> Forrige uke

[ctx: A note about what this shows when "Next Event" is the countdown type.]
en: On “Next Event” type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
nb_NO: Denne teksten vises kun når det ikke gjenstår flere arrangementer etter en "Neste arrangement" nedtelling.

en: A widget that displays the next upcoming x events.
nb_NO: En widget som viser de kommende hendelsene.

en: Add a filter
nb_NO: Legg til filter

en: Add another
nb_NO: Legg til

en: Add field
nb_NO: Legg til felt

en: Additional Fields
nb_NO: Tilleggsfelt

en: Address
nb_NO: Adresse

en: Address:
nb_NO: Adresse:

en: All %s
nb_NO: Alle %s

en: All Day
nb_NO: Hele dagen

en: All Day.
nb_NO: Heldags.

en: All day
nb_NO: Hele dagen

en: April
nb_NO: april

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
nb_NO: Er du sikker på at du vil fjerne alle forekomster av dette arrangementet?

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
nb_NO: Er du sikker på at du vil fjerne dette feltet og dataen fra alle arrangementer?

en: August
nb_NO: august

en: Automatically remove recurring event instances older than this
nb_NO: Automatisk fjern gjentakende arrangement eldre enn dette

en: Break from Series
nb_NO: Separer fra serien

en: Break this event out of its series and edit it independently
nb_NO: Separer dette fra serien og rediger den uavhengig

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
nb_NO: Huk av for å vise den before HTML fra tekstfeltet under på arrangementer i kortkodevisning.

en: Checkbox
nb_NO: Avmerkingsboks

en: City
nb_NO: By

en: Clean up recurring events after
nb_NO: Rydd opp gjentakende arrangementer etter

en: Completed!
nb_NO: Fullført!

en: Countdown Completed Text:
nb_NO: Nedtellingstekst ved fullført

en: Country
nb_NO: Land

en: Create recurring events in advance for
nb_NO: Opprett gjentakende arrangementer videre for

en: Custom
nb_NO: Egendefinert

en: Daily
nb_NO: Daglig

en: Date out of range.
nb_NO: Dato utenfor rekkevidde.

en: December
nb_NO: desember

en: Default Content
nb_NO: Standard innhold

en: Default address
nb_NO: Standard adresse

en: Default city
nb_NO: Standardby

en: Default country
nb_NO: Standardland

en: Default organizer
nb_NO: Standard arrangør

en: Default phone
nb_NO: Standard telefonnummer

en: Default postal code/zip code
nb_NO: Standard postnummer

en: Default venue
nb_NO: Standard sted

en: Delete
nb_NO: Slett

en: Delete Series Permanently
nb_NO: Slett gjentakende permanent

en: Delete This
nb_NO: Slett dette

en: Delete all events in this series permanently
nb_NO: Slett alle arrangementer i denne rekken permanent.

en: Description
nb_NO: Beskrivelse

en: Display:
nb_NO: Vis:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
nb_NO: Viser en liste av kommende arrangementer for et spesifikt sted.

en: Displays the time remaining until a specified event.
nb_NO: Viser gjenstående tid til en spesifikk hendelse

en: Distance
nb_NO: Distanse

en: Dropdown
nb_NO: Nedtrekksmeny

en: Edit All
nb_NO: Rediger alle

en: Edit Future Events
nb_NO: Rediger kommende arrangementer

en: Edit Series
nb_NO: Rediger serier

en: Edit Single
nb_NO: Rediger alene

en: Edit Upcoming
nb_NO: Rediger kommende

en: Edit all events in this series
nb_NO: Rediger alle kommende arrangementer i denne rekken.

en: Email
nb_NO: Epost

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
nb_NO: Aktiver before HTML (under) på kortkoder.

en: End Date
nb_NO: Sluttdato

en: Enter field label
nb_NO: Skriv inn felt merkelapp

en: Enter the format to use for week days. Used when showing days of the week in Week view.
nb_NO: Skriv inn formatet for bruk for ukedager. Brukes for å vise dager i uke-visningen.

en: Event Cats
nb_NO: Hendelseskategorier

en: Event Cost
nb_NO: Pris

en: Event:
nb_NO: Arrangement:

en: Events Calendar
nb_NO: Arrangement kalender

en: Events Countdown
nb_NO: Nedtelling til hendelse

en: Events List
nb_NO: Hendelsesliste

en: Every
nb_NO: Hver

en: February
nb_NO: februrar

en: Field Label
nb_NO: Feltnavn

en: Field Type
nb_NO: Felttype

en: Filters
nb_NO: Filter

en: Find out more
nb_NO: Finn ut mer

en: Fix geolocation data
nb_NO: Fiks geolokasjonsdata

en: Fix venues data
nb_NO: Rett steders data

en: Fixed geolocation data for %d venues
nb_NO: Rettet geolokasjonsdata for %d steder

en: Frequency of recurring event must be a number
nb_NO: Hyppigheten for den gjentakende hendelsen må være et tall

en: Friday
nb_NO: fredag

en: Future Event
nb_NO: Kommende hendelse

en: Get Directions
nb_NO: Få veibeskrivelser

en: Google Maps API response is missing some data.
nb_NO: Google Maps API svar mangler data

en: Hide
nb_NO: Skjul

en: Hide Details
nb_NO: Skjul detaljer

en: Hide location search
nb_NO: Skjul stedssøk

en: Hide related events
nb_NO: Skjul relaterte arrangementer

en: Hide weekends on Week View
nb_NO: Skjul helger i ukevisningen

en: Hooray!
nb_NO: Hurra!

en: Hours
nb_NO: Timer

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
nb_NO: Inkluder dette feltet på alle nye arrangementer i Gutenberg blokkverktøyet

en: Is
nb_NO: Er

en: Is Not
nb_NO: Er ikke

en: January
nb_NO: januar

en: July
nb_NO: juli

en: June
nb_NO: juni

en: Kilometers
nb_NO: Kilometer

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Next upcoming event
nb_NO: Neste arrangement

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Specific event
nb_NO: Utvalgt arrangement

en: Latitude
nb_NO: Breddegrad

en: Loading %s
nb_NO: Laster %s

en: Loading...
nb_NO: Laster...

en: Location
nb_NO: Sted

en: Longitude
nb_NO: Lengdegrad

en: Map
nb_NO: Kart

en: Map view search distance limit
nb_NO: Distansegrense for kartvisning ved søk

en: March
nb_NO: mars

en: Match all
nb_NO: Treff alle

en: Match any
nb_NO: Treff hvilken som helst

en: May
nb_NO: mai

en: Monday
nb_NO: mandag

en: Monthly
nb_NO: Månedlig

en: Move all events in this series to the Trash
nb_NO: Flytt alle arrangmenter i denne rekken til søppelkurven.

en: Near
nb_NO: Nær

en: Next
nb_NO: Neste

en: Next %s
nb_NO: Neste %s

en: Next %s <span>&raquo;</span>
nb_NO: Neste %s <span>&raquo;</span>

en: Next Event
nb_NO: Neste hendelse

en: Next Week <span>&raquo;</span>
nb_NO: Neste uke <span>&raquo;</span>

en: Next week
nb_NO: Neste uke

en: No
nb_NO: Nei

en: No Default
nb_NO: Ingen satt til standard

en: No Events Today
nb_NO: Ingen hendelser i dag

en: No default set
nb_NO: Standard ikke satt

en: No matching events listed under %s. Please try viewing the full calendar for a complete list of events.
nb_NO: Ingen passende arrangementer er listet opp under %s. Vennligst prøv å visning av hele kalender for å komplett liste av arrangementer.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong>.
nb_NO: Ingen resultater funnet for %1$s i eller nær <strong>"%2$s"</strong>.

en: No results were found for events in or near <strong>"%s"</strong> this week. Try searching another week.
nb_NO: Ingen resultater ble funnet for arrangementer i eller nær <strong>"%s"</strong> denne uken. Prøv å søke for en annen uke.

en: No results were found for events in or near <strong>"%s"</strong>.
nb_NO: Ingen resultater ble funnet for arrangementer i eller nær <strong>"%s"</strong>.

en: No results were found for this week. Try searching another week.
nb_NO: Ingen resultater funnet for denne uken. Prøv å søke for en annen uke.

en: No saved organizers yet.
nb_NO: Ingen lagrede arrangører enda.

en: No saved venues yet.
nb_NO: Ingen lagrede steder enda.

en: No upcoming %s.
nb_NO: Ingen kommende %s.

en: None
nb_NO: Ingen

en: November
nb_NO: november

en: Number of events to show:
nb_NO: Antall hendelser å vise:

en: October
nb_NO: oktober

en: On
nb_NO: på

en: On and After
nb_NO: På og etter

en: On and Before
nb_NO: På og før

en: Once
nb_NO: En gang

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
nb_NO: Ett land per linje i følgende format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Erstatter den vanlige listen.)

en: One per line
nb_NO: En per linje

en: Ongoing
nb_NO: Pågående

en: Options
nb_NO: Valg

en: Options (one per line)
nb_NO: Valgmuligheter (en per linje)

en: Organizer
nb_NO: Arrangør

en: Organizer draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
nb_NO: Utkast til arrangør er oppdatert. <a target="_blank" href="%s">Forhåndsvis arrangør</a>

en: Organizer published. <a href="%s">View organizer</a>
nb_NO: Arrangør publisert. <a href="%s">Vis arrangør</a>

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
nb_NO: Arrangør satt opp for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvis arrangør</a>

en: Organizer submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
nb_NO: Arrangør lagt til. <a target="_blank" href="%s">Forhåndsvis arrangør</a>

en: Organizer updated. <a href="%s">View organizer</a>
nb_NO: Arrangør oppdatert. <a href="%s">Vis arrangør</a>

en: Other
nb_NO: Annet

en: Phone
nb_NO: Telefon

en: Photo
nb_NO: Foto

[ctx: Placeholder label for taxonomy filter dropdown.]
en: Select a Taxonomy Term
nb_NO: Velg en taksonomi kategori

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
nb_NO: og

en: Postal Code
nb_NO: Postnummer

en: Previous
nb_NO: Forrige

en: Previous %1$s
nb_NO: Forrige %1$s

en: Previous %s
nb_NO: Forrige %s

en: Previous week
nb_NO: Forrige uke

en: Price
nb_NO: Pris

en: Radio
nb_NO: Radioknapp

en: Radio Buttons
nb_NO: Radioknapp

en: Read more
nb_NO: Les mer

en: Recurrence Count
nb_NO: Antall gjentakende

en: Recurrence Description:
nb_NO: Gjentakende beskrivelse:

en: Recurrence End Date
nb_NO: Sluttdato for gjentakende arrangement

en: Recurring
nb_NO: Gjentakende

en: Recurring %s
nb_NO: Gjentakende %s

en: Recurring Events Active
nb_NO: Gentagende hendelser aktiv

en: Recurring event instances
nb_NO: gjentakende arrangment

en: Recurring events will be created this far in advance
nb_NO: Gjentakende arrangement vil bli opprette slå lang fremover

en: Related %s
nb_NO: Relatert %s

en: Related Events
nb_NO: Relaterte arrangement

en: Remove
nb_NO: Fjern

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
nb_NO: Fjern foreslåtte arrangementer fra enkeltarrangements-visningen (med det klassiske redigeringsverktøyet)

en: Restore Series
nb_NO: Gjennopprett rekken

en: Restore all events in this series from the Trash
nb_NO: Gjenopprett alle arrangementer fra denne rekken fra søppelkurven.

en: Saturday
nb_NO: lørdag

en: Search
nb_NO: Søk

en: Select a State
nb_NO: Velg stat (US)

en: Select an %1$s
nb_NO: Velg en %1$s

en: Select date.
nb_NO: Velg dato

en: September
nb_NO: september

en: Settings
nb_NO: Innstillinger

en: Show
nb_NO: Vis

en: Show Details
nb_NO: Vis detaljer

en: Show only the first instance of each recurring event (only affects list-style views).
nb_NO: Vis kun første tilfellet for hver gjentakende arrangement (påvirker kun listevisning).

en: Show only the first upcoming instance of recurring %s
nb_NO: Vis kun første kommende tilfellet av gjentakende %s

en: Show seconds?
nb_NO: Vis sekunder?

en: Start Date
nb_NO: Startdato

en: State (US) Or Province (Int)
nb_NO: Stat/provins/fylke

en: Street
nb_NO: Gate

en: Sunday
nb_NO: søndag

en: Text
nb_NO: Tekst

en: Text Area
nb_NO: Tekstfelt

[ctx: The abbreviated minutes duration label]
en: mins
nb_NO: min

[ctx: The abbreviated seconds duration label]
en: secs
nb_NO: sek

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
nb_NO: arrangør

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
nb_NO: arena

en: The current default address is: %s
nb_NO: Nåværende standardadresse er %s

en: The current default city is: %s
nb_NO: Nåværende standardby er %s

en: The current default country is: %s
nb_NO: Nåværende standardland er: %s

en: The current default organizer is: %s
nb_NO: Nåværende standardarrangør er %s

en: The current default phone is: %s
nb_NO: Nåværende standard telefonnummer er: %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
nb_NO: Nåværende standard postnummer er: %s

en: The current default venue is: %s
nb_NO: Nåværende standard sted er: %s

[ctx: The days duration label]
en: days
nb_NO: dager

[ctx: The description of the Countdown Widget.]
en: Displays the time remaining until a specified event.
nb_NO: Viser hvor lang tid som gjenstår før et utvalgt arrangement.

en: The events calendar mini calendar widget
nb_NO: The Events Calendar Mini Calendar Widget

[ctx: The hours duration label]
en: hours
nb_NO: timer

[ctx: The label for the event field of the Countdown Widget.]
en: Event:
nb_NO: Arrangement:

[ctx: The label for the field to change the displayed text on countdown completion.]
en: Countdown Completed Text
nb_NO: Tekst som vises når nedtellingen er ferdig

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
nb_NO: Generer JSON-LD data

[ctx: The label for the option to enable cost display in the List Widget.]
en: Price
nb_NO: Pris

[ctx: The label for the option to enable street display in the List Widget.]
en: Street
nb_NO: Gate

[ctx: The label for the option to enable venue display in the List Widget.]
en: Venue
nb_NO: Arena

[ctx: The label for the option to filter the List Widget events via a taxonomy.]
en: Add a filter:
nb_NO: Velg filter:

[ctx: The label for the option to show seconds in the countdown widget.]
en: Show seconds?
nb_NO: Vis sekunder?

[ctx: The name of the Countdown Widget.]
en: Events Countdown
nb_NO: Arrangement nedtelling

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
nb_NO: år

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
nb_NO: år

[ctx: The text of the link that will take the user to the Venue edit screen.]
en: update the venue address or use latitude & longitude
nb_NO: oppdater adressen for arenaen eller bruk høyde- og breddegrad

[ctx: The text of the link that will trigger an attempt to fix the Venues geolocation information.]
en: try again
nb_NO: prøv igjen

[ctx: The title for the meta data section of the List Widget.]
en: Display:
nb_NO: Vis:

[ctx: The title for the selected taxonomy section of the List Widget.]
en: Filters:
nb_NO: Filtre:

en: There are no upcoming %s at this time.
nb_NO: Det er ingen kommende %s for øyeblikket.

en: There were no results found.
nb_NO: Ingen resultater.

en: This %1$s does not have a mappable address.
nb_NO: Dette %1$s har ikke en korrekt adresse.

en: This Week
nb_NO: Denne uke

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
nb_NO: Dette gjentagende arrangementets regler ble opprettet i blokkverktøyet. Vennligst bruk blokkverktøyet for å gjøre endringer.

en: Thursday
nb_NO: torsdag

en: Title
nb_NO: Tittel

en: Title:
nb_NO: Tittel:

en: To begin using Events Calendar PRO, please install the latest version of
nb_NO: For å bruke Events Calendar Pro, vennligst installer den siste versjonen av

en: Today
nb_NO: I dag

en: Trash Series
nb_NO: Søppelrekker

en: Tuesday
nb_NO: tirsdag

en: URL
nb_NO: Nettside (URL)

en: Upcoming Events
nb_NO: Kommende hendelser

en: Use a custom list of countries
nb_NO: Bruk egendefinert liste med land

en: Use in Block Editor
nb_NO: Bruk i blokkverktøyet

en: Use latitude + longitude
nb_NO: Bruk bredde og lengdegrad

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
nb_NO: dager

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
nb_NO: måned

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
nb_NO: måned

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
nb_NO: uker

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
nb_NO: år

en: Venue
nb_NO: Sted

en: Venue draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
nb_NO: utkast til sted er oppdatert. <a target="_blank" href="%s">Forhåndsvis sted</a>

en: Venue published. <a href="%s">View venue</a>
nb_NO: Sted publisert. <a href="%s">Vis sted</a>

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
nb_NO: Sted satt opp for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Forhåndsvis sted</a>

en: Venue submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
nb_NO: Sted lagt til. <a target="_blank" href="%s">Forhåndsvis sted</a>

en: Venue updated. <a href="%s">View venue</a>
nb_NO: Sted oppdatert.  <a href="%s">Vis sted</a>

en: Venue:
nb_NO: Sted:

en: View All Add-Ons
nb_NO: Vis alle tilleggsfunksjoner

en: View More&hellip;
nb_NO: Vis mer&hellip;

en: Wednesday
nb_NO: onsdag

en: Week
nb_NO: Uke

en: Week Day Format
nb_NO: Dag uke format

en: Week Navigation
nb_NO: Ukevisning

en: Week Of
nb_NO: Uke

en: Weekly
nb_NO: Ukentlig

en: Yearly
nb_NO: Årlig

en: Yes
nb_NO: Ja

en: You are currently editing all events in a recurring series.
nb_NO: Du redigerer for øyeblikket alle arrangementer som er i denne gjentakende serien.

en: You have venues for which we don't have Geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
nb_NO: Du har steder hvor vi ikke har informasjon om geolokasjon. <a href='%s'>Trykk her for å generere det</a>.

en: You have venues for which we don't have geolocation data.
nb_NO: Du har arenaer uten geolokaliseringsdata.

en: You must select a recurrence end date
nb_NO: Du må velge en sluttdato for det gjentakende arrangementet.

en: a different day:
nb_NO: en annen dag:

en: after
nb_NO: etter

en: all
nb_NO: alle

en: and
nb_NO: og

en: day
nb_NO: dag

en: days
nb_NO: dager

en: event
nb_NO: arrangement

en: events
nb_NO: arrangementer

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
nb_NO: Fremhevet %s

en: fifth
nb_NO: Femte

en: first
nb_NO: Første

en: fourth
nb_NO: Fjerde

en: hours
nb_NO: timer

en: last
nb_NO: siste

en: map
nb_NO: kart

en: month
nb_NO: måned

en: months
nb_NO: måneder

en: never
nb_NO: aldri

en: next day
nb_NO: neste dag

[ctx: occurence count text]
en: events
nb_NO: arrangementer

en: photo
nb_NO: foto

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
nb_NO: dag

en: remove
nb_NO: Fjern

en: sec
nb_NO: sek

en: second
nb_NO: Andre

en: the same day:
nb_NO: samme dag

en: third
nb_NO: Tredje

[ctx: tribe-events-calendar-pro]
en: Geolocation could not be fixed for the Venue “%s” (ID: %d). Please %s and %s.
nb_NO: Geolokalisering kan ikke brukes for arena “%s” (ID: %d). Vennligst %s og %s.

en: week
nb_NO: uke

en: weeks
nb_NO: uker

en: —
nb_NO: -
